Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

1-3 yaş arası çocuklarda beslenme

 
Çocuklarda Beslenme

Güçlü ve sağlıklı çocuklar için dengeli beslenmeyi desteklemenin 5 yolu

Hepimiz çocuklarımızın mümkün olduğunca güçlü, sağlıklı ve dengeli bir biçimde gelişmelerini istiyoruz. Doğru yiyeceklerle dengeli bir şekilde beslenmelerini sağlayarak, hayattaki en iyi başlangıcı yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Bununla beraber, özellikle çok küçük çocuklar için bunun söylendiği kadar kolay olmadığını da biliyoruz. Çocukların dengeli, besleyici öğünler ve atıştırmalıklar tüketmelerini sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Onlara doğru ve dengeli beslenme yolunda yön gösterebileceğiniz 5 önemli ipucu;

1. Demir alımlarını arttırın

Demir, çocukların fiziksel büyümeleri ve gelişimleri için önem taşır. Kırmızı kan hücreleri yoluyla oksijenin vücutta dolaşmasını sağlayarak kasların oksijeni depolamasına ve kullanmasına yardımcı olur. Böylelikle beyin gelişiminde ve öğrenme sürecinde önemli bir rol oynar.

Kırmızı et, hindi, lahana, brokoli, fasulye ve baklagiller zengin demir kaynaklarıdır

2. Çocuklara sebzelerden oluşmuş bir gökkuşağı sunun

Sebzeler nerdeyse hepimizi şaşırtan boyutları, şekilleri, renkleri ve dokuları ile yaşamsal önem taşıyan vitamin ve mineraller içerir.

Bebeğinizin sütten kesilmesinden itibaren, bezelye, patates veya havuç ezebilir veya bunlardan püre hazırlayabilirsiniz. Sevecekleri yeni tatları keşfederken katılık düzeyi de yutmalarını kolaylaştıracaktır.

Yürümeye yeni başlamış çocuklar ve okul öncesi çocukları, hafif pişirilmiş ufak sebze küplerini deneyebilirler.

3. Bol miktarda tam tahıl ekleyin

Tam tahıllar kilo yönetiminde yardımcı olabilir ve gelecekte kalp hastalıklarının görülme riskini azaltabilir. Harika lif kaynaklarıdır. Yavaş bir biçimde sindirilerek daha uzun süre tokluk hissetmemize, kabızlık ve ishalden uzak kalarak daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamıza destek olurlar.

Tam tahıllar ayrıca tiyamin, riboflavin, niyasin ve folik asit gibi B vitaminlerini içerir. Vücudun kompleks karbonhidratlardan, yağlardan ve proteinlerden faydalanabilmesi için gıdaların besin maddelerine ayrıştırılmasına yardımcı olurlar.

Sağlıklı öğün ve atıştırmalık seçenekleri için tam tahıllı ekmek, pirinç ve makarnayı tercih edebilirsiniz.

4. Süt ürünlerini unutmayın

Güçlü kemiklere ve dişlere sahip olabilmeniz, kalp ve kasların düzgün biçimde çalışabilmesi için vücudunuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Peki kalsiyum için en iyi kaynak nedir? Aynen öyle: Süt. Erişkinlik dönemine ulaştığımızda, vücut artık kalsiyumu aynı şekilde kemiğe dönüştürmez. Bu nedenle çocukların yeterince kalsiyum alması önemlidir.

Çocuğunuza tüm öğünlerle birlikte süt verebilir veya dışarıya çıktığınızda yanınıza yoğurt alabilirsiniz. Sandviçlere bir dilim peynir eklemeyi de deneyebilirsiniz. Peynir de kalsiyum içerir.

5. Tatlı düşkünlüğünü lehinize çevirin

Çocukların tatlıya olan düşkünlükleri iyi bilinir, onlara tatlı ama sağlıklı seçenekler sunarak bunu lehinize döndürebilirsiniz.

Meyve değişmez bir favoridir, bu nedenle meyveyi öğünlerde ve atıştırma zamanlarında sunun. Taze, dondurulmuş veya kurutulmuş meyeleri dahil ederek çeşitlendirebilirsiniz. Ekstra kıvam için yoğurt da ekleyebilirsiniz.. Çocuklar çeşitliliği sevecektir.

Gelecek nesillerin daha sağlıklı ve dengeli yiyecek ve içecekleri tüketmeleri ve daha fazla hareket etmeleri için Daha Sağlıklı Çocuklar için Nestlé programı hakkında daha fazla bilgi edinin. Program, 2030 yılına kadar dünya çapında 50 milyon çocuğun daha sağlıklı yaşamlar sürmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

 

 

1-3 yaş arası çocuklarda beslenme
button