Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Çocuklar ile birlikte yemek yapmak

 

Çocuklar ile yemek yapmak

Çocuklar ile yemek yapmanın tadını çıkarabilmenizin 7 yolu

Yemek yaparken mutfakta yardımcı olan çocukların daha fazla sağlıklı yiyecek tükettiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, çocuklar ile birlikte yemek yapmanın birçok faydası olduğunu gösteriyor. İşte 7 fikir:

1. Dağınıklığı sorun etmeyin

Çocuklar mutfakta eğlenirken ortaya çıkacak dağınıklık için endişelenmemeye çalışın. Yaratıcı olmalarına fırsat verin. Yemek tamamlandığında mutfağın temizlenmesine destek olabilirler.

2. Hayal güçlerini cesaretlendirin

Çocuklarınızı hayal güçlerini kullanmaya teşvik edin. Kurabiyelerini süslerken onlara bırakın, meyve salatasından gökkuşağı veya sebzelerden hayvan figürleri hazırlamalarını isteyin.

Çocuklarınızın arkadaşları ile birlikte yemek yapmalarına izin verebilir ve en iyi tasarımı hazırlayanı belirlemek üzere bunu bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz. Unutmayın, herkes lezzetli bir ödülün tadını çıkartacağı için aslında kazanandır!

3. Hayat becerilerini geliştirin

Çocuklar ile birlikte yemek yapmak, onlara önemli hayat tecrübeleri öğretmeniz için harika bir fırsat olabilir.

Malzemeleri ölçerken veya bir pizzayı dilimlerken matematik veya kesirler üzerine konuşabilirsiniz. Ya da ellerinizi yıkarken ve çalışma alanınızı hazırlarken hijyeni ve gıda güvenliğini daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Öğününüzü hazırlarken sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine konuşabilirsiniz.

4. Pişirirken bağ kurun

Mutfak, gösterişli bir ekipmana gerek olmadan, çocuklarınız ile daha fazla zaman geçirmek için harika bir yerdir.

Çocuklar ile kurabiye yapmak, sıradan bir hafta sonunu sıra dışı hale getirebilir. Lezzetli ikramlar hazırlarken çocuklarla beraber zaman geçirmek kesinlikle bir ömür boyu sürecek anılar oluşturacaktır.

5. Öğünleri birlikte planlayın

Çocuklarınız ile birlikte öğün planlama, beraber kaliteli zaman geçirmenizi sağlar. Bu planlama onlara tam tahıllar, lif ve sebzeler ile dengeli beslenmenin önemini gösterecektir. Yemeğe olan ilgilerini uyandırın ve mutfakta yaratıcı olmanıza yardımcı olmaları konusunda onları teşvik edin!

6. Çocukların dahil olmasını sağlayın

Çocuklar yiyeceklerin hazırlanmasına yardımcı olduklarında tabaklarındaki sağlıklı yiyecekleri yemeye daha fazla eğilim gösterirler.

Çocuklarınızın yardımcı olabileceği birçok görev vardır. Yıkama, rendeleme veya ezme çocuklara yönelik eğlenceli aktivitelerdir. Bulaşıkları da unutmayın!

7. Yemeği sanata dönüştürün

Yemek saatinde yaratıcı olmalarını sağlayarak sağlıklı beslenmeyi çocuklarınız için eğlenceli hale getirin.

Yiyecekleri bir resim veya basit bir desen biçiminde sunmak veya tabağın kenarlarını süslemek, bu işi çocuklar için daha heyecanlı ve cazip bir hale getirebilir. Hayvanlar ve eğlenceli yüzler her zaman ilgi çeker . Brokoli ve karnabahar ile mükemmel ağaçlar yapılabilirsiniz! Ya da biberleri ve salatalıkları kurabiye kalıpları ile kesmelerine izin vererek, kalp, yıldız ve elmas gibi ilginç şekiller yaratmalarını sağlayabilirsiniz.

 

 

Çocuklarla Yemek Yaparken Eğlenmenin 7 Yolu
button