Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Çocukların Beslenmeye Katılımını ve Sağlıklı Beslenmelerini Sağlamak İçin Yedi Fikir

Çocukların Beslenmeye Katılımını ve Sağlıklı Beslenmelerini Sağlamak İçin Yedi Fikir

Çocukların Beslenmeye Katılımını ve Sağlıklı Beslenmelerini Sağlamak İçin Yedi Fikir

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları aşılamayı her anne baba ister. Fakat çocukların beslenmenin önemini kavramasını sağlamak zorlu olabilir.

Sağlıklı bir yol izlemeleri için çocuklarınızın merakını nasıl uyandırabilirsiniz? Sürece katılmalarını sağlamak ve sürecin kendisini eğlenceli hale getirmek çok yararlı olabilir. İşte birkaç fikir: 

Menüleri birlikte planlayın
Bütün aile için haftalık yemek planlarını çocuklarınızın yardımıyla hazırlayın. Seçenekler önermelerini ve ihtiyaç halinde rehberlik etmelerini sağlayın.

Öğünler; büyük oranda sebze, bir porsiyon proteinli besin (et, yumurta, balık, mercimek ya da fasulye) ve bir porsiyon tam tahıllı makarna, esmer pirinç ya da patates (daha fazla lif için kabuklarını soymayın) içermelidir.

Alışveriş listesi yapın
Öğünleri planladınız. Şimdi market alışverişi yapmanız gerekiyor. Çocuklarınızın alışveriş listesi yapmanıza yardımcı olmalarını sağlayın. Bu, farklı gıdaları ve faydalarını konuşmanın harika bir fırsatı olacaktır. Süreci daha eğlenceli hale getirmek için oyunlara başvurabilirsiniz. Örneğin; ihtiyaç duyduğunuz ürünleri çizebilir, çocuklarınızın tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Marketten alınanları yerleştirmek
Alışverişten döndüğünüzde, çocuklarınızdan satın alınanları yerleştirirken size yardımcı olmalarını isteyin. Bunu bir oyuna çevirin: Hangi gıdaların buzdolabına, hangilerinin kilere, hangilerinin dondurucuya gideceğini tahmin etmelerini sağlayın. 

Yemek pişirme zamanı!
Çocukların yemek hazırlama sürecine dâhil edilmesi önemlidir. Araştırmalara göre; mutfakta yemek hazırlığına katılan çocukların, yeni besinleri deneyimleme ve sağlıklı beslenme ihtimali daha yüksektir. 

Mutfakta sürece katılmalarını sağlayın. Meyvelerin nasıl yıkanacağını, donmuş etin nasıl çözdürüleceğini ya da balığın nasıl temizleneceğini öğretin. Bu; mutfağı temiz tutmak, yemek pişirmeden önce ve sonra elleri yıkamak ve atıkları ayırmak/geri dönüştürmek ve/veya kompost yapmak gibi diğer olumlu alışkanlıkları geliştirmeleri ve edinmeleri için bir fırsat olacaktır. 

Dünya mutfakları
Dünya mutfakları, çocukların yalnızca farklı kültürleri deneyimlemelerine imkân tanımakla kalmaz; yeni kokular, dokular ve tatlarla tanışmalarını ve yeni sağlıklı besinlere açılan başka bir kapı bulmalarını sağlar. İlham almak için internetteki sayısız yemek kitabına ve tarifine bakabilirsiniz. 

İmdada yetişen duyular
Yemek, tüm duyuları harekete geçiren duyusal bir deneyimdir. Çocuklara gözlerini kapatmalarını ve yemeğin ne olduğunu bulmak için koku, tat, duyma ya da dokunma gibi diğer duyularını kullanmalarını söyleyin. Bunu, ailenin diğer üyeleriyle yarışmaya da dönüştürebilirsiniz. 

Küçük garsonlar
'Küçük garsonlar', gerek yemeği tabağa koymak gerek sofrayı kurmak olsun yemek sunumunun önemini çocuklara aktarmanın eğlenceli bir yöntemidir.

Çocuklar garson taklidi yaparken eğlenecek ve şüphesiz bunu zor da bulacaktır. Ama ne de olsa kimse, hiçbir şey düşürmeden ya da damlatmadan yemek servisi yapmanın ya da servisleri masadan almanın kolay olduğunu söylememişti!

Tüm bu farklı aktiviteler; çocuklarınızın besinlerin ve iyi beslenmenin önemini kavramasına yardımcı olacak, hayatları boyunca onları başarıya hazırlayacaktır. 
 

Çocukların Sağlıklı Beslenmeleri için 7 Fikir | Sağlıklı Adımlar
button