Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Kendiniz Yetiştirin-Çocukların Sebze Yemelerini Sağlamanın Kolay Bir Yolu

Kendiniz Yetiştirin-Çocukların Sebze Yemelerini Sağlamanın Kolay Bir Yolu

endiniz Yetiştirin-Çocukların Sebze Yemelerini Sağlamanın Kolay Bir Yolu

Çocuklara sebze yedirme mücadelesi, birçok anne-babanın bildiği bir durumdur. Benzer şekilde kendi sebzelerinizi yetiştirme fikri de öyledir. Bunu daha önce hiç denemediyseniz, gözünüzü korkutabilir. 

Kendi sebzelerinizi yetiştirmek, bunu daha önce hiç denemediyseniz, gözünüzü korkutabilir. Fakat, çocuklarınızı sebze yeme konusunda heyecanlandırmanın şahane bir yöntemidir. Nitekim kazmak, dikmek ve sulamak tamamen uygulamalı aktivitelerdir. Ve çocuklar da evde yetiştirilen bir besini yerken, yetişkinlerle aynı tatmini ve gururu hissedebilir. 

Nestlé’nin 2030’a kadar 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olma taahhüdü ışığında hazırladığı, evde sebze yetiştirmeye yönelik birkaç kolay ipucu burada. 

Kolları sıvayın!
Herkes sebze yetiştirebilir, şehir merkezindeki bir apartmanda yaşıyor olsanız bile. Ot veya turp ve ıspanak gibi ufak sebzeler yetiştirmek için küçük bir çiçeklik kullanılabilir. 

Biraz dış mekânınız varsa, özel olarak ayrılmış bir sebzeliğe ihtiyacınız olmayacaktır. Birkaç ahşap paneli bir araya getirerek yetiştirme kutusu yapabilir ve kutuyu besin yönünden zengin toprakla doldurabilirsiniz. 

Birçok şehirde, insanların ne istiyorlarsa yetiştirebilmeleri için toprak parçası edinebilecekleri ortak bahçecilik alanları vardır. Bu bahçeciliği öğrenmek, komşular ve arkadaşlarla en faydalı ipuçlarını paylaşmak ve bunu gerçek bir toplumsal çabaya dönüştürmek için harika bir fırsattır.

Alışma
Alanınızı belirlediyseniz, ekim zamanı geldi. Çoğu tohum paketinde ideal ekim zamanı ve tohumlar için en iyi toprak derinliği açıklanmıştır.

Sebze yataklarında en iyi performansı pırasa, patates ve havuç gibi daha büyük mahsuller gösterir. Bununla birlikte, daha ufak sebzeler ve salatalık bitkiler de maksimum günışığından yararlanmak üzere konumlandırılabilecek kutularda ya da saksılarda iyi iş çıkarabilir. 

Sulama, çocuklar için harika bir aktivitedir. Kullandığınız sudan maksimum faydayı sağlamanız için, günün en soğuk saatlerinde sulama yapılmalıdır. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, bunu mini bir bilim dersine dönüştürebilir; buharlaşmayı açıklayabilir ve su tasarrufunun önemini vurgulayabilirsiniz. 

Güçlü, sağlıklı fideler; yabani otlardan uzak, nemli toprağa ihtiyaç duyar. Yabani otları kimyasal spreyler kullanmak yerine elle koparın ve fidelerin sağlıklı kalması için ölü yaprakları toplayın. 

Toprağı koruma
Sebze yetiştirmeye ilk kez girişiyorsanız, bir saksıda birkaç marul veya bir pencere pervazında domates bitkisiyle başlamak iyi bir fikir olabilir. Daha iddialı hale geldikçe, mahsul kombinasyonunu ve topraktaki besin öğelerinin korunmasını düşünmeniz gerekecektir. 

Yiyecek artıklarını, toplanmak üzere çöpe bırakmaktansa komposta dönüştürebilirsiniz. Çay poşetleri, sebze, muz ve yumurta kabukları topraktaki kilit besin öğelerine katkıda bulunur. Böylece, marketlerde gördüğünüz gübrelere de para vermeniz gerekmez.

Her yetiştirme kutusu ya da alanı için her yıl farklı bir mahsul yetiştirmek iyi olacaktır. Örneğin; bir yıl belirli bir alanda kök ürünleri yetiştirdiyseniz sonraki yıl yapraklı bitkileri tercih edebilirsiniz. ‘Mahsul rotasyonu’, alanın büyüklüğü ne olursa olsun iyi tarımın ayrılmaz bir parçasıdır. 

Sağlıklı öncelikler
Yemek ve bunun sağlığımız üzerindeki etkisi, 21. yüzyılın en büyük sınamalarından biri olacak gibi görünüyor.

2016 yılında, okul öncesi dönemdeki 41 milyon çocuk fazla kiloluydu. Bu nedenle; çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretmek, küresel obezite salgınıyla mücadelede hayati önem taşıyor. 

Bu; aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in sağlıklı ve kaliteli yaşamı her yaşta güvence altına almaya yönelik 3 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini destekliyor. 

Nestlé; Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini çocukların daha iyi beslenmelerine ve daha çok egzersiz yapmalarına yardımcı olarak, destekleme taahhüdünde bulunan küresel şirketler arasında yer alıyor.  

Sebze yetiştirmek, daha sağlıklı çocuklar yetiştirmeye başlamanın küçük olsa da eğlenceli bir yöntemi.
 

Çocukların Sebze Yemesinin Kolay Yolları | Sağlıklı Adımlar
button