Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Çocuklarla Yemek Pişirmenin 7 Yolu

Çocuklarla Yemek Pişirmenin 7 Yolu

Çocuklarla Yemek Pişirmenin 7 Yolu

Yemek pişirmeye yardımcı olan çocukların, sağlıklı gıdaları daha çok tükettiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, çocuklarla yemek pişirmenin birçok açıdan faydalı olduğunu gösteriyor. Burada sizlerle 7 fikir paylaşıyoruz:

1. Dağınıklığı stres yapmayın
Çocukların mutfakta eğlenirken, neden olacağı dağınıklığı endişe etmemeye çalışın. Yaratıcı olmalarına izin verin. Her şey bittiğinde temizlik ekibinin de parçası olabilirler. 

2. Hayal güçlerini teşvik edin
Çocuklarınızı mutfakta hayal güçlerini kullanmaya teşvik edin. Çocukları kurabiyelerini süslerken serbest bırakın ya da meyve salatasından gökkuşağı veya sebzeden hayvan yapmaya davet edin.

Çocukların arkadaşlarıyla yemek pişirmesine izin verebilir, en iyi tasarımı kimin yapabileceğini göreceğiniz bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Ama şunu unutmayın: Herkes çok lezzetli bir ödülün sahibi olacağı için tüm yarışmacılar kazanacak. 

3. Yaşam becerilerini geliştirin
Çocuklarla yemek pişirmek, onlara önemli yaşam becerilerini kazandırmak için harika bir fırsat olabilir. 

Malzemeleri ölçerken ya da pizzayı dilimlere bölerken, matematikten veya kesirlerden bahsedebilirsiniz. Ellerinizi yıkarken ya da çalışma alanınızı hazırlarken, hijyen ve gıda güvenliğini daha iyi anlamalarını da sağlayabilirsiniz. Yemeği hazırlar ve planlarken, sağlıklı beslenmek hakkında konuşabilirsiniz. 

4. Yemek pişirmek üzerinden bağ kurun
Mutfak, çocuklarınızla daha fazla vakit geçirebileceğiniz harika bir yerdir. Üstelik burada süslü ekipmanlara veya pahalı üyeliklere gerek yoktur.

Çocuklarla kurabiye yapmak sıradan bir akşamüstünü, sıra dışı bir akşamüstüne dönüştürebilir. Lezzetli atıştırmalıklar hazırlarken daha fazla vakit geçirmek, kesinlikle ömür boyu hatırlanacak anıların oluşmasını sağlar. 

5. Birlikte öğün planları yapın
Çocuklarınızla öğün planlamak, birlikte kaliteli vakit geçireceğiniz anlamına gelir. Plan yapmak; tam tahıl, lif ve sebzeler bakımından zengin biçimde ve dengeli beslenmenin önemini çocuklara gösterecektir. Çocuklarınızın yemeğe olan ilgisini cezbedin ve mutfakta yaratıcı olmanız için size yardım etmeleri için cesaretlendirin!

6. Çocukları dahil edin
Çocuklar hazırlanmasına yardımcı olduklarında, tabaklarındaki sağlıklı yemeklerden daha fazla yeme eğilimindedir.

Çocuklarınızın yardımcı olabileceği birçok görev vardır: Yıkama, rendeleme ya da ezme çocuklar için eğlenceli aktivitelerdir. Sonrasında genel bir temizliğin gerektiğini de unutmayın!

7. Yemekten sanat yaratın
Yemek saatlerinde yaratıcılığınızı konuşturarak, sağlıklı beslenmeyi çocuklar için eğlenceli hale getirin.

Yemeği bir resim ya da basit bir desen biçiminde sunmak veya tabağın kenarlarını süslemek, yemeği çocuklar için daha heyecanlı ve cazip hale getirebilir. Hayvanlar ve yüzler her zaman popüler olmuştur. Brokoli ve karnabahardan şahane ağaçlar yaratılabilir! Veya çocukların biberleri ve salatalıkları kurabiye kalıplarıyla keserek kalp, yıldız ya da elmas gibi ilginç şekillere dönüştürmesine ne dersiniz?
 

Çocuklarla Yemek Pişirmenin 7 Yolu
button