Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

DAHA SAĞLIKLI ÇOCUKLAR İÇİN NESTLE

DAHA SAĞLIKLI ÇOCUKLAR İÇİN NESTLE

2030’a kadar 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamayı hedefliyoruz.

DAHA SAĞLIKLI ÇOCUKLAR İÇİN NESTLE

Çocukların sağlıklı gelişimini sağlamanın yolu beslenmeden geçer. Ancak her zaman olduğu gibi teori ile uygulama bir olmuyor. Çocukları daha çok sebze ve meyve yemeye teşvik etmek, yemeklerinin mümkün olduğunca besleyici olduğundan emin olmak ve bitkisel seçenekler dahil olmak üzere çeşitli protein kaynaklarını çocukların beslenmelerine eklemek, ebeveynler ve bakım verenler için zaman zaman zor olabiliyor.


Daha Sağlıklı Çocuklar için Nestlé (Nestlé for Healthier Kids), daha sağlıklı çocuklar yetiştirme yolculuğunda ebeveynleri ve bakım verenleri desteklemek üzere yaptığımız çalışmalardan oluşuyor. 


Çocukların besin ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere dünya genelinde besin değeri daha yüksek yiyecek ve içecekleri piyasaya sürerken, okul programlarıyla beslenme eğitimleri veriyor ve ebeveynler için günlük tavsiyeler ve sağlıklı tarifler paylaşıyoruz. Daha geniş çapta 2030’a kadar 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmayı hedefliyoruz.


Çocukların yemeklerin hazırlanmasına katılması, daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelerine yardımcı oluyor. Çocuklar meyve ve sebze yemeye daha yatkın hale geldiğinde beslenmelerinin kalitesi de yükseliyor. Bu nedenle, ebeveynlerle çocukların mutfakta bir araya gelmesiyle oluşan ‘beraberlik’ hissini destekliyor ve savunuculuğunu yapıyoruz.

Evde yemeklerin hazırlanmasına yardımcı olan çocuklar daha kaliteli besleniyor. [1,2,3*]
Evde yemeklerin hazırlanmasına yardım eden çocuklar daha çok sebze ve meyve yiyor. [4,5,6*]
Yemeklerin hazırlanmasına dahil olan çocukların sebzeleri tercih etme oranı artıyor. [7,8,9*]

*Kaynaklar
1. Kanada’da haftada en az bir kez evde yemeğin hazırlanmasına yardım eden beşinci sınıf öğrencilerinin genel beslenme kalitesi, yemeğin hazırlanmasına hiç yardım etmeyenlere göre daha yüksek çıkmıştır (Chu YL ve arkadaşları. J Nutr Educ Behav. 2014;46:304-8)

2. Avustralya'da yapılan bir yatay kesit çalışmada, “sağlıklı” beslenme düzenine sahip erkek çocukların (kız çocukların değil), yemeklerin hazırlanmasına “enerji yoğun” gıdalarla beslenen erkek çocuklardan daha çok dahil oldukları görülmüştür (Leech RM ve arkadaşları. Appetite. 2014;75:64-70)

3. Portekiz'de yapılan araştırmada yemek pişirmeye yardım etmenin 7 ila 9. sınıf öğrencilerinde sağlıklı bir Akdeniz diyetine bağlı kalınmasıyla olumlu bir ilişkisi olduğu görülmüştür (Leal FM et al. Persp in Pub Health. 2011;131:283-7)

4. Kanada’da evde yemeklerin hazırlanmasına düzenli olarak yardım eden 5. sınıf öğrencilerinin hiç yemek hazırlamayan çocuklara göre günde 1,4 kat daha fazla meyve ve sebze (ikisi birlikte) yedikleri anlaşılmıştır (Chu YL ve arkadaşları. J Nutr Educ Behav. 2014;46:304-8)

5. Japonya’da yemeklerin hazırlanmasına yardım eden çocukların (10-11 yaş) her gün sebze ve meyve yeme olasılığının yemeğin hazırlanmasına katılmayan çocuklara kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur (Nozue M ve arkadaşları. Nutr Res Pract. 2016; 10:359-63)

6. Küçük çocukların (2-5 yaş) yemek hazırlığına dahil edilmesi, meyve ve sebze tüketme sıklığını arttırmıştır (Shim JE ve arkadaşları. J Nutr Educ Behav. 2016;48:311-7)

7. Kanada’da 5. sınıf öğrencilerinin düzenli olarak yemek pişirmeye yardım etmeleri sebze yemeyi tercih etme oranlarının %10 artmasını sağlamıştır (Chu YL ve arkadaşları. Pub Health Nutr. 2013;16:108-12)

8. Çocukların ebeveynleri tarafından yemeğin hazırlanmasına yardım etmeye daha çok teşvik edilmesi ile 3-7 yaş arası çocukların sebze yemeyi tercih etmeleri arasında olumlu bir ilişki bulunmuştur (Vollmer RL and Baietto J. Appetite. 2017;113:134-40)

9. Okul öncesi çocukların sebzeli tariflerin hazırlanmasına yardım ettiklerinde sebze yemeye daha istekli oldukları görülmüştür (Ugalde M ve arkadaşları. JMIR Serius Games. 2017;5:e20)
 

Çocukları yemeklerin hazırlanmasına nasıl dahil edebiliriz?

  Çocuklarla Yemek Pişirme

Çocuklar ile Yemek Pişirme


Çocuklarla yemek pişirmenin 7 yolu

 

  Çocuklarla Yemek Pişirme

Herkes Mutfakta


Çocukların beslenmeye katılımını ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak için 7 fikir

  Çocuklarla Yemek Pişirme

Daha sağlıklı alışkanlıklar oluşturma


Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için ipuçları ve tavsiyeler

  Çocuklarla Yemek Pişirme

Mutfakta Birlikte


Yalnızca eğlenceli değil, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı için olmazsa olmaz

  Çocuklarla Yemek Pişirme

Kendiniz Yetiştirin


Çocukların sebze yemelerini sağlamanın kolay bir yolu
 

 
Daha Sağlıklı Çocuklar İçin Nestle
button