Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Daha Sağlıklı Alışkanlıklar Oluşturma-Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları Ve Tavsiyeler

Daha Sağlıklı Alışkanlıklar Oluşturma-Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları Ve Tavsiyeler

Daha Sağlıklı Alışkanlıklar Oluşturma-Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları Ve Tavsiyeler

Anne baba olarak hepimiz çocuklarımız için en iyisini isteriz. Bu, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerini sağlamak anlamına gelir. Dengeli beslenme, elbette sağlıklı yaşam tarzının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, çocuklara erken yaştan itibaren sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu öğretmek önemlidir. 

Çocuklarını daha sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik etmenin yollarını arayan anne babalar için birkaç ipucu paylaşıyoruz: 

1. Ailecek yemek yiyin
Ailenizi sağlıklı bir yaşam sürmeye teşvik etmek istiyorsanız, herkesi sağlıklı bir öğün için yemek masasında bir araya getirmek bunun iyi bir yolu olacaktır. 

Aile yemekleri; herkesin hayatında neler olup bittiğini öğrenmeye imkân tanırken, anne babanın sağlıklı yeme mesajlarını pekiştirmesine de fırsat verir.

Yemek masasını, dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak bir yer haline getirin. Herkesin telefonlarını ve oyuncaklarını bırakıp gelmesini söyleyin. Böylece çocuklar önlerindeki yemeğin tadına ve lezzetine odaklanırken, aç mı tok mu olduklarını anlamak için bedenlerini dinlemeleri mümkün olacaktır. 

Elinizden geldiğince bir rutine bağlı kalmaya çalışın. Araştırmalar; düzenli saatlerde yenen öğünlerin, ailenin tutarlı yeme örüntüleri geliştirmesine ve nihayetinde daha sağlıklı alışkanlıklar edinmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.  

2. Çocuklarınızı dâhil edin
Çocuklarınızın yemek hazırlık ya da pişirme sürecine dâhil olması, yalnızca onları meşgul etmekle kalmaz; iyi beslenmenin önemini öğrenecekleri bir sıçrama tahtası olarak fayda sunar. 
Örneğin; hafta için sağlıklı malzemelerden oluşan bir beslenme planı hazırlarken çocuklarınızın size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Markete gitmeden önce, çocuklarınızın alışveriş listesi hazırlamanıza yardımcı olmasını sağlayın. Süreci daha eğlenceli hale getirmek için oyunlara başvurabilirsiniz: Almayı planladığınız yemeği çizip çocuklarınızın tahmin etmenizi sağlamak, çizim oyunları oynamak ya da pişirmek istediğiniz yemeği söyleyip gereken malzemelerin listesini onların hazırlamasını istemek buna örnek olabilir.
Elbette, market alışverişinizde çocuklarınızın da size katılmasını isteyebilir ya da mutfağa girmelerini sağlayabilirsiniz.  Bu anların her biri mahsulün nereden geldiğini, nasıl yetiştirildiğini ve faydalarının ne olduğunu öğrenmeleri için fırsattır.

3. Sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun
Herkes atıştırmalık bir şeyler sever. Bu nedenle, atıştırmalıkların sağlıklı olması önemlidir. Çekmecede ya da buzdolabında sağlıklı atıştırmalıklar bulunduğundan emin olun.
Her türlü meyve ve sebze, şahane atıştırmalıklar arasındadır. Smoothie yapmak için buzdolabında yeterli miktarda donmuş meyveyi hazır tutun. Hareket halindeyseniz, yanınızda taşıyabileceğiniz kadar kuru meyve ve çerez bulundurun. 

Taze sebzeleri de atıştırmaya hazır biçimde stoklayabilirsiniz. Havuç çubukları, kereviz çubukları ve salatalık dilimleri buna örnek olarak verilebilir. Muz, elma, portakal ya da üzüm gibi çocuklarınızın sevdiği tam meyveleri de yanınızda taşıyabilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklarla beslenen çocuğunuz, kendi başınayken de daha sağlıklı besinler tercih etmeye alışacaktır.

4. Porsiyon boyutlarına dikkat edin
Sağlıklı malzemelerle dolu yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamak harikadır. Ama çocuklarınızın doğru miktarda yediğinden emin olmak da bir o kadar önemlidir. Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin hangi evresinde olduklarına bağlı olarak farklı büyüklüklerde porsiyonlara ihtiyaç duyar. Bu nedenle, verdiğiniz porsiyonların büyüklüğüne dikkat etmeniz önemlidir.
Genel prensip olarak öğünler; büyük oranda sebze, bir porsiyon proteinli besin (et, yumurta, balık, mercimek ya da fasulye) ve bir porsiyon tam tahıllı makarna, esmer pirinç ya da patates (daha fazla lif için kabuklarını soymayın) içermelidir. ABD’de MyPlate, Birleşik Krallık’ta EatWell Rehberi, İspanya’da bizim imzamızı taşıyan Nutriplato girişimi gibi şemalar; her gıda grubundan toplamda ne kadar tüketmeyi amaçlamamız gerektiğini görselleştirmemizde bize yardımcı olur. 

5. Rol modeli anne babalar
Evde yenen öğünler; yalnızca aileyi bir araya getirdiği için değil, anne babaların öğütledikleri şeyleri davranışlarıyla göstermelerine fırsat tanıdığı için de önemlidir. Çocuklar, anne babaların neler yaptığını fark eder. Bu nedenle, anne babaların örnek davranış sergilemeleri ve mümkün olduğu ölçüde sebze, tahıl ve meyve bakımından zengin ve dengeli bir öğün aldıklarından emin olmaları gerekir. 
Çocuklara, büyümeleri ve sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı benimsemeleri için gereken tüm destek sunulmalıdır.
 

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı için Tavsiyeler | Sağlıklı Adımlar
button