Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Yalnızca Eğlenceli Değil, Aynı Zamanda Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin Olmazsa Olmaz

Yalnızca Eğlenceli Değil, Aynı Zamanda Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin Olmazsa Olmaz  

Yalnızca Eğlenceli Değil, Aynı Zamanda Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin Olmazsa Olmaz

Bir süredir, Daha Sağlıklı Çocuklar için Nestlé (Nestlé for Healthier Kids) girişimine öncülük ediyorum. 2030’a kadar 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardım etmeyi amaçlayan bu küresel, grup çapında uygulanan ve çok yönlü girişimin kalbinde; çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını erken yaşta edinmeleri gerektiği fikri yatmaktadır. Nitekim bebeklikte ve erken çocukluk döneminde oluşan alışkanlıkların, yetişkinlik döneminde de sürdürülmesi çok daha muhtemeldir (Ufak bir hatırlatma: Sağlıklı beslenme; içerik bakımından çeşitlilik arz eden ve sebze, meyve ve tahıllardan oluşan beslenmedir)

Şimdi, işin zorlu kısmına geldik. Bazen yemek de seçen çocukların, kendileri için iyi olan şeyleri yemelerini gerçekten nasıl sağlarsınız? Yemekleri hazırlama aşamasında onları da dâhil etmek kilit önemdedir. Bu, Daha Sağlıklı Çocuklar için Nestlé girişimimizin merkezinde yer alan bir kavramdır.

Erken çocuklukta oluşan alışkanlıkların, yetişkinlik döneminde de sürdürülmesi çok daha muhtemeldir.

Sezgisel olarak doğru olduğunu bildiğiniz bir şey bu: Mutfakta düzenli olarak çocukların yardımını isteyen anne-babalar, bunun nasıl bir fark yaratabileceğine bizzat tanıklık etmiştir. Elbette, mutfak zaman zaman savaş alanına dönebilir; ama bu şekilde çocukların yeni malzemeler denemesi ve diğer her şeyin yanında iyi beslenmenin önemini kavraması çok daha muhtemeldir.

Konuyla ilgili tüm kanıta dayalı araştırmaları inceledik. Bunun, çocukları hayatta sağlıklı bir yol çizmeye teşvik etmede gerçekten etkisi olabilecek önemli bir veri olduğu çıkarımına vardık.

Nestlé Araştırma birimindeki bilim insanları, ebeveynleri tarafından yemek hazırlığına dâhil edilen çocuklar ile edilmeyen çocukların sebze tüketimleri arasındaki farkları inceledi. 

Bir çalışmada; sürece dâhil edilen çocuklarda, yemek hazırlama sürecine dâhil olmayan çocuklara göre daha fazla salata tüketimi (+%76) ve daha fazla karnabahar tüketimi (+23%) tespit edildi. 

Ortalamada ise; kendi yemeklerini pişiren çocukların, günlük tavsiye edilen 200-220 gram sebze tüketimine uygun olarak 207 gram sebze tükettiği bulundu.

Öte yandan, hazırlık sürecine dâhil olmayan çocukların yalnızca 145 gram sebze tükettiği belirlendi. Bu, %40’tan fazla bir farka işaret ediyor. 

Üstelik yemek hazırlığına dâhil olan çocukların, yemek pişirmeyen çocuklardan daha fazla pozitif duygu ve öz güven ifade etme eğiliminde olduğu gözlemlendi. 

Çocukları mutfağa dâhil etmenin faydalarını işaret eden birçok bağımsız araştırma var. 

Aslında olay basit: Ailecek yemek pişirmek yalnızca sizi mutlu etmekle kalmıyor; sizi daha sağlıklı hale de getiriyor.
 

Eğlenceli ve Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı | Sağlıklı Adımlar
button