NESTLÉ, “SAĞLIKLI ÇOCUKLAR PROGRAMI” İLE DÜNYA GENELİNDE 8 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUĞA SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRDI | Sağlıklı Adımlar

0

NESTLÉ, “SAĞLIKLI ÇOCUKLAR PROGRAMI” İLE DÜNYA GENELİNDE 8 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUĞA SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRDI


Nestlé’nin 2015 yılında Afrika, Asya, Avrupa, Okyanusya, Orta Doğu ve Amerikalar Bölgesi’nde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 84 ülkede hayata geçirdiği Nestlé Sağlıklı Çocuklar Programı 8 milyondan fazla çocuğa ulaştı. Dünya genelinde yaygın olan beslenme yetersizliği ve obezite gibi sorunlar çoğunlukla dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konusunda bilinç eksikliğinden kaynaklanıyor. Nestlé “Sağlıklı Çocuklar“ küresel programıyla okul çağındaki çocukları bu konularda bilinçlendiriyor.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 84 ülkede uyguladığı “Healthy Kids-Sağlıklı Çocuklar” programı 2015 yılında 8 milyondan fazla çocuğa ulaştı. Nestlé’nin, paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği Sağlıklı Çocuklar Programı, yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkların üstesinden gelmek üzere her ülkeye özel şekillendirildi. Nestlé, aralarında devlet kurumları, üniversiteler, bilim enstitüleri ve çocuk beslenmesi derneklerinin de yer aldığı yaklaşık 300 kurum ve kuruluşla birlikte çocukların beslenme alışkanlıklarına yönelik ortak çalışmalar yürütüyor.

Projenin uygulandığı ülkelerin ihtiyaçlarına göre geliştirilen eğitim içerikleri; ürün ambalajı üzerindeki bilgilerin okunmasından, okul kantinlerinde sağlıklı menüler pişirilmesine, çocukların taze sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenmesinden, ailelerin sağlıklı öğünler oluşturmayı öğrenmesine kadar farklı konular içeriyor. Bunun yanı sıra program; aşırı kilosu olan veya besin yetersizliği sorunu olan çocuklara da kişisel beslenme önerileri sunarak onları fiziksel aktiviteye teşvik ediyor. Türkiye’de ise “Beslenebilirim®” Projesi bu programın bir parçası olarak 2012 yılından beri yürütülüyor.

Türkiye’de Beslenebilirim® Projesi ile 50 Bin öğrenciye ulaşıldı

“Sağlıklı Çocuklar” programı çerçevesinde, Türkiye’de de Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürütülen proje; ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştiriyor. Bu yıl Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 65 okulda uygulanan proje kapsamında öğrenciler; Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde, eğlenceli etkinlikler, oyunlar ve öyküler aracılığıyla yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularını işliyor. Beslenebilirim® program içerikleri; Medipol Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde görevli akademisyenler tarafından, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerini destekleyecek şekilde, özel olarak hazırlandı.

Beslenebilirim® projesi öğrencilerin bilinç düzeyini yüzde 18 artırdı

2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılında hedef gruplara yönelik uygulamaların başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde %18 puanlık artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde %17,5 puanlık artış gerçekleşti.

Nestlé Hakkında

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin temelleri 1867 yılında İsviçre’nin Vevey kasabasında atılır. Kimyager olan şirketin kurucusu Henri Nestlé dünyanın ilk süt bazlı bebek mamasını geliştirir ve prematüre doğan bir bebeğin hayatını kurtarır. Farine Lactée” ismi verilen bu ilk Nestlé ürünü, şirketin insanı ve sağlığı her şartta öncelikli tutma, bilimsel araştırma kalite, güven, gibi temel değerlerinin de bir sembolü olur.

Nestlé, 150 yılda yeni ürünler, yeni kategoriler ile istikrarlı bir şekilde büyümüş ve dünya gıda ve beslenme sektörünün lideri haline gelmiştir. Bugün Nestlé 500’e yakın fabrikası 335,000 çalışanı ile dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde faaliyet göstermektedir.

4 kıtada 34 merkezde 5000 kişilik bir ekiple AR-GE çalışmaları yürüten Nestlé ve AR-GE’ye her yıl yaptığı 1,7 milyar doların üzerindeki yatırımla araştırma geliştirme konusunda da gıda firmaları arasında lider konumdadır. 1909 yılında, ülkemizde ilk satış ofişini açan Nestlé Türkiye’nin en köklü gıda firmalarındandır. 1927’de Türkiye’deki ilk çikolata fabrikasını kurarak üretime başlayan Nestlé, bugün 12 kategoride 800‘ ün üzerinde ürünü ve 50‘ye yakın markasıyla faaliyet göstermektedir. Üretimini Bursa Karacabey ve Bursa Kestel’deki fabrikalarında gerçekleştiren, Nestlé Türkiye’de satılmakta olan ürünlerinin %92’sini Türkiye’de üretmektedir. 107 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé bugün 3800 kişiye doğrudan, 7000’in üzerinde kişiye dolaylı olarak istihdam sağlamaktadır. Daha fazla bilgi için: http://www.nestle.com.tr/