Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Sağlıklı Adımlar Blog

 1. Çocuklara Yatak Toplama ve Oda Temizliği Eğitimi Nasıl Verilir?

  Çocuklara Yatak Toplama ve Oda Temizliği Eğitimi Nasıl Verilir?

  Çocuklar kendi yatak odalarında veya oturma odanızda oyuncaklarla oynamayı çok sever. Ancak pek çoğu genellikle oyuncakları toplamayı ve temizlik yapmayı pek sevmez. Bu nedenle çocukların kendi alanlarını ne zaman düzenlemeye başlayabileceği ve bunun nasıl bir alışkanlığa dönüşebileceği konusundaki sorular ebeveynler tarafından merak edilen sorulardan yalnızca birkaçıdır.

  Devamını Oku >>
 2. Çocuklarımızı Obeziteden Nasıl Koruruz?

  Çocuklarımızı Obeziteden Nasıl Koruruz?

  Obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık rastlanan sağlık problemlerinden biridir. Her geçen gün artan bu problem, özellikle çocuklarda daha çok görülmekte ve bu durum gelecek yaşamları için büyük bir risk oluşturmaktadır. Kısaca obezitenin ne olduğundan bahsetmek gerekirse; vücuttaki yağ kütlesinin kemik, kas ve su gibi diğer bileşenlerden çok daha fazla olması durumudur. Çocukları obeziteden koruma için pek çok önlem alınabilir. Bunlardan bazıları şunlardır: (1)

  Devamını Oku >>
 3. Çocuğunuz ile Yapabileceğiniz En Eğlenceli Yemek Tarifleri

  Çocuğunuz ile Yapabileceğiniz En Eğlenceli Yemek Tarifleri

  Çocuğunuzla keyifli vakitler geçirebilmenizi sağlayan başlıca aktivitelerden biri kuşkusuz yemek yapmaktır. Küçük aşçınız farklı tarifler deneyerek hem çok eğlenebilir hem de kendi emeğiyle ortaya çıkan lezzetli ve sevimli bir şey ortaya koymanın gururuyla özgüven kazanabilir. Mutfakta çocuğunuzla vakit geçirme amacıyla değerlendirebileceğiniz aktivitelerin bir diğer artısı ise, kuşkusuz, mutfaktaki paylaşımlarınız sayesinde aranızdaki ilişkiyi geliştirmektir.

  Devamını Oku >>
 4. Ebeveynlerin Mutfakta Dikkat Etmesi Gereken 3 Nokta

  Ebeveynlerin Mutfakta Dikkat Etmesi Gereken 3 Nokta

  Çocukların gelişiminde sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Bütün ebeveynler de çocuklarının dengeli beslenerek sağlıklı bir büyüme süreci geçirmesini hedefler. Çocuklarda beslenme kavramı açlık hissini bastırmaktan ya da canımızın çektiği besinleri tüketmekten çok daha farklı anlamlar içerir. Bu noktada ebeveynlerin mutfak içerisinde yemek yaparken veya temizlik işlerini gerçekleştirirken ekstra özen göstermesi gerekir.

  Devamını Oku >>
 5. Çocukların Oyun Çağında Beslenmesi

  Çocukların Oyun Çağında Beslenmesi

  Çocuklarda 0-1 yaş arası dönem, süt çocukluğu dönemi olarak kabul edilir. Doğumdan sonraki ilk altı ay sadece anne sütü, ikinci altı ay ise anne sütüyle birlikte meyve püresi, sebze çorbası gibi ek gıdalar verilir. Okul öncesi dönemdeki 1-6 yaş aralığı ise oyun çağı olarak adlandırılır ve çocuk artık besinleri tanıyıp seçmeye başladığı için ebeveynler çocukların oyun çağında beslenmesi konusunda epey zorlanabilir.

  Devamını Oku >>
 6. Çocuk Yaşta Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Çocuk Yaşta Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Süt, sağlıklı ve dengeli beslenme rutininde yer alması gereken önemli bir besin kaynağıdır. Kazein ve laktoz, vücudun dengeli şekilde büyümesi için gerekli olan besin öğeleridir ve doğada sadece süt içinde bulunur. Sütün yapısında bulunan besin öğeleri, çocuk gelişimi için önem taşır. Özellikle kemik gelişiminin yoğun şekilde yaşandığı çocukluk çağında süt içmek, büyümeye yardımcı olur. Beyin gelişiminde kritik rol oynayan vitamin ve mineraller ise, sütün çocuklar için önemini daha da artırmaktadır.

  Devamını Oku >>
button